Justyna Uchańska

Miejsce: 5 Okręg: 1

47 lat, rodowita tarnobrzeżanka, z wykształcenia socjolog, od 20 lat zawodowo związana z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Tarnobrzegu jako doradca zawodowy oraz terapeuta zajęciowy. Pomysłodawczyni organizowanego od 12 lat Miejskiego Dyktanda dla Dzieci i Młodzieży.

Działaczka społeczna, inicjatorka i współorganizatorka wielu akcji i inicjatyw społecznych, tj. Foodsharing Tarnobrzeg – miejsce do dzielenia się żywnością, Bookcrossing i Letnia czytelnia nad Jeziorem – przestrzeń do wymiany książek, Kwiatowymiana, Czadowa giełda – giełda płyt i nośników muzycznych, Tarnobrzeski Pchli Targ, Choinkowa zagroda – przestrzeń do sadzenia świątecznych drzewek, Baby na rowery, Lemoniada na dzień sąsiada czy też wspólne śpiewanie piosenki kabaretu Kaktusik „Bo Tarnobrzeg”.

Zaangażowana w pomoc humanitarną – organizowanie pomocy dla uchodźców wojennych po wybuchu wojny w Ukrainie. Współorganizatorka Marszu Pamięci – wydarzenia upamiętniającego wypędzenie żydowskich mieszkańców Tarnobrzega oraz inicjatorka powstania Szafy pamięci w dawnej synagodze,  obecnie głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu, propagatorka akcji Żonkile upamiętniającej wybuch powstania w getcie żydowskim.

Laureatka I gali wolontariatu organizowanej przez fundację Q, plebiscytu Kobieta na medal organizowanego przez Akcję Katolicką oraz laureatka II plebiscytu 16. Liderek Równości organizowanego przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet i Ambasadę Brytyjską w Warszawie – tytuł liderka województwa podkarpackiego.

W swojej działalności skupia się przede wszystkim na działaniach na rzecz dostępności do kultury, integracji środowiska lokalnego oraz wspieraniu osób uchodźczych, jak i w kryzysie bezdomności.

  • Członkini Tarnobrzeskiej Rady Kobiet I i II kadencji
  • Członkini Sieci Forum Dialogu
  • Prywatnie mama dwójki dorosłych dzieci, Julii i Adama
  • Właścicielka dwóch psów i dwóch kotów
  • Miłośniczka staroci, dobrej muzyki, kina a także książek
  • W wolnych chwilach realizuje pasje teatralne i sportowe